Suntem gata pentru a primi turisti la cetate

Update: Acest proiect s-a incheiat in octombrie, din cauza situatiei prezente din tara.

Ne bucuram sa anuntam ca de pe 1 iunie am inceput sa primim turisti la cetatea din Mosna. Ce s-a mai intamplat intre timp? Pe langa curatenia de primavara detaliata care s-a facut si la care inca lucram si despre care va povesteam aici, am mai facut si alte lucruri interesante care ne erau pe suflet, de cand am preluat ansamblul istoric in grija noastra. De atunci am remarcat cativa copaci crescuti in zidul cetatii, pe care am reusit sa-i scoatem integral sau sa-i eliminam atat cat am putut, asa cum se vede si in pozele de mai jos, inainte si dupa interventie. Ciotul pe care il vedeti taiat, este de la copacul regasit in zid, fix langa una dintre vechile intrari in cetate. Socul dintr-o alta poza de mai jos a fost si el scos complet cu radacini, si au mai fost cativa copacei micuti care au fost eliminat complet.

In lunile de carantina, iarba a fost taiata in mare parte doar cu o motocoasa si cosmetizata pe alocuri doar la intrare cu o masina de taiat iarba electrica, care nu putea face fata la o iarba inalta. Acum o saptamana, am reusit sa o aducem pe toata la o inaltime placuta ochiului si ne-am propus sa pastram mai tot spatiul verde cosmetizat, cu exceptia livezii unde vom face carari prin iarba inalta, care chiar arata minunat. Am fost nevoiti sa achizitionam o masina serioasa de taiat iarba inalta, un Grillo HWD 700 cu tractiune si motor de 4 HP. Cu aceasta masina putem intra direct in iarba crescuta peste genunchi si apoi putem uniformiza suprafetele intinse cu a doua masina, un Viking cu tractiune si motor de 2 HP, o alta achizitie de-a noastra. Pe langa aceste actiuni, am mai taiat o parte din copacii uscati complet sau partial, am curatat tufele de trandafirii urcatori si am eliminat multe plante invazive cu care vom avea de lucru pana le vom putea tine sub control sau elimina complet. Am mai indreptat dale indoite din carari si le-am repus pe pozitie, am repus in vedere multe pietre sau dale de piatra acoperite in timp de pamant.

Am instalat semne si afise care sunt mandatorii pentru aceasta perioada speciala, am amplasat afise pe toate portile cu informatii despre asociatia noastra si despre accesul la cetate. Am inchis cu lant la strada, o zona de scari unde mereu se adunau tot felul de persoane lipsite de respect fata de acest monument, care lasau mereu gunoaie in urma lor, precum sticle si doze goale, si gramezi intregi de coji de seminte. Am lasat in poze cateva gunoaie, ca sa va dati seama ca aproape zilnic le strangem si in cateva ore sunt la loc. De asemenea, observati acel tomberon galben „extraordinar”. Am facut cerere la primarie sa fie mutat si asteptam curand sa fie plasat in alta parte, nu langa atractia localitatii.

La scara unde s-a instalat acel lant, inca trebuie sa reasezam lespezile de piatra care sunt strambe, sa rezidim acea piatra iesita de la baza scarii si sa construim o usa de intrare mai puternica, care va putea fi folosita mai des. Usa de acum nu se poate deschide si inchide intr-un mod repetat si durabil, sunt probleme structurale cu ea. De asemenea, am inchis zonele periculoase (scarile de acces in poduri si turnuri), pentru a preveni accidentele. Acele zone vor putea fi vizitate doar la cerere si doar daca noi suntem alaturi de vizitatori.

Ne-am ocupat intens de interiorul bisericii fortificate. Aici pe langa curatenia detaliata, eliminarea plantelor decorative (de plastic) care erau peste tot, inclusiv agatate de tabernacolul unic pentru acest monument istoric, lupta cu pasarile care insista sa intre in interiorul bisericii si mizeria de la cuiburile lor, am adus din spatele bisericii doua banci pe parti, pentru a conferi un echilibru, am adus cateva lumanari foarte vechi pe care le veti remarca in imagini, cat si lumanari de biserica, fiindca ne dorim la evenimentele importante, chiar daca nu se oficiaza slujbe, sa aprindem lumanari in semn de respect pentru inaintasii nostri.

Se vor mai schimba in timp lucruri referitoare la aspect, precum covoarele care ne-am dori sa fie mai uniforme in stiluri si culori, cat si amplasarea anumitor obiecte, cu precadere acele boxe de sticla intinse de-a lungul peretilor navei, de care ne-ati intrebat in trecut si care nu prea isi au locul acolo.

Referitor la elementele de deasupra intrarii la sacristie cat si cele cazute din tabernacol, ii asteptam cu nerabdare, cam intr-o saptamana, pe renumitii experti Kiss Lóránd si Mihaly Ferenc, care vor re-fixa acele elementele desprinse.

Lucrul va continua, fiindca avem multe in plan, indiferent de volumul de turisti pe care il vom primi si ne bucuram de caldura si frumusetea locului. Va asteptam cu drag sa vizitati cetatea cat si casa noastra de oaspeti, despre care gasiti poze si detalii aici.

Inside the parochial house in Meschen, Transylvania

2 comentarii la „Suntem gata pentru a primi turisti la cetate”

  1. Felicitări ptr. munca depusă de Dvs. în favoarea bisericii fortificate sau cetății Moșna-Meschen.

    1. Buna ziua,

      Multumim de incurajari! Referitor la sugestia dvs. folosim iMac care nu ofera aceasta optiune si nu lucram cu Windows de peste 18 ani de zile.

      Cu bine!

Comentariile sunt închise.